تعمیر و نگهداری کمپرسور هوا – بخش اول

تعمیر و نگهداری کمپرسور هوا شامل مجموعه ای از اقدامات است که نیاز است در مراحل مختلف روی کمپرسورهای هوا از هر برند و مدل انجام شود. چه از یک کمپرسور هوا استفاده کنید چه چند تا از آن‌ها، باید به طور معمول اجزای کلیدی دستگاه را بررسی کرده و در صورت لزوم آ‌ن‌ها را سرویس کنید. عدم انجام این کار می‌تواند منجر به خرابی زودرس و تعمیرات پر هزینه شود.

در کارخانه ها به خصوص کارخانه‌های پرس، سرویس و نگهداری کمپرسور هوای صنعتی یکی از حوزه ‌های حیاتی مدیریت سیستم است. با وجود ماشین‌ها، ابزارآلات و عملکردهای زیادی که به هوای فشرده متکی هستند، اطمینان از این که هر کمپرسور در محیط صنعتی قادر است در مواقع مورد نیاز به خوبی عمل کند، بسیار مهم است. خرابی یک کمپرسور صنعتی می‌تواند باعث تعطیل شدن کار شود.

با توجه به بالا بودن ریسک مالی این موضوع، تجارت تعمیر و نگهداری کمپرسور هوا خود به یک صنعت تبدیل شده است. شرکت هایی که به انواع صنایع در بخش خصوصی خدمات رسانی می‌کنند، به هوای فشرده وابسته هستند با این حال بسیاری از این شرکت ها فاقد ظرفیت برای انجام سرویس کمپرسور هوا در محل و در مواقع نیاز هستند. در نتیجه تماس با متخصصین این نوع از خدمات رایج است.

تعمیر و نگهداری کمپرسورهای هوای اسکرو (یا پیچی) به خصوص به دلیل اتکای ابزارآلات پرقدرت به آن‌ها حائز اهمیت است. مثلا نیرورسانی به دریل های پنوماتیک به کمپرسورهای هوای اسکرو متکی است که استفاده از آن‌ها در کارگاه‌های ساخت و ساز رایج است. اگر یکی از این کمپرسورها هنگام کار خراب شود، خدمه ساخت و ساز ممکن است به شدت از برنامه عقب بیوفتند.

وقتی به این موضوع فکر کنید که چطور مشکلات جزئی اگر به موقع برطرف نشوند میتوانند به راحتی به مشکلات بزرگ تبدیل بشوند، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه کمپرسور هوا می‌تواند هم در هزینه و هم در زمان صرفه جویی کند چرا که یادگیری برخی مراحل پیشگیرانه آسان است و انجام آن تنها چند دقیقه طول میکشد. با این حال غفلت از چنین مراحلی در نهایت میتواند منجر به هزینه‌های زیاد تعمیر شود.

با توجه به ماهیت تجمعی مسائل مربوط به عملکرد، همه ی شرکت‌ها باید یک برنامه ی زمان بندی شده برای تعمیر و نگهداری کمپرسور هوا اجرا کنند. با این روش شما به راحتی میتوانید مراحل تعمیر و نگهداری را که باید در طول روز، هفته، ماه، فصل یا سال انجام دهید، دنبال کنید. بدون چنین برنامه ای، ثبت منظم سابقه ی اینکه کدام یک از ماشین ها و ابزارآلات تعمیر شده و کدام نشده اند سخت خواهد بود.

به دلایل واضحی وقتی صحبت از تعمیر و نگهداری کمپرسور هوای اسکرو باشد، ریسک مسئله به ویژه بالا میره. فقط مقدار پولی رو که شهرداری ها و شرکت های سرمایه گذاری برای ساخت ساختمان های جدید، بناهای یادبود، استادیوم ها و امکانات تفریحی خرج میکنند در نظر بگیرید. بودجه ی این پروژه ها مطابق با جدول های زمانی دقیق تأمین میشود که  اجرای به موقع آن فقط با ابزارها و ماشین آلات کارآمد ممکن است.

بدین ترتیب هیچ خدمه ی ساخت وسازی نمیتواند بدون یک برنامه تعمیر و نگهداری کمپرسور هوای اسکرو اجرای کار رو به خوبی مدیریت کند. البته این رو میتوان برای هر شرکتی که با کمپرسور هوا کار می‌کند صرف نظر از اینکه این دستگاه ها برای تولیدات سبک یا سنگین استفاده می‌شوند گفت.با تعمیر و نگهداری به موقع و مناسب، شما میتونید از موانع و مشکلات مالی که اغلب با خرابی کمپرسور هوا همراه است جلوگیری کنید. از راهنمای نگهداری کمپرسور هوا استفاده کنید تا اطمینان داشته باشید دستگاه های شما با ظرفیت کامل کار میکنند.